• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

OUR PRIZE-WINNERS

  • ASHOT DANIELYAN
    ASHOT DANIELYAN

    SAMBO

     

  • VAGIF MINASYAN
    VAGIF MINASYAN

    SAMBO

  • ARMEN ADAMYAN
    ARMEN ADAMYAN

    SAMBO

  • MAVRIK NASIBYAN
    MAVRIK NASIBYAN

    SAMBO

  • DAVIT GRIGORYAN
    DAVIT GRIGORYAN

    SAMBO

  • MARTIN MIRZOYAN
    MARTIN MIRZOYAN

    SAMBO

  • AREN SHAHRAMANYAN
    AREN SHAHRAMANYAN

    SAMBO

  • DAVIT GRIGORYAN
    DAVIT GRIGORYAN

    SANDA-WUSHU

  • DAVIT KARAPETYAN
    DAVIT KARAPETYAN

    KYOKUSHINKAY KARATE-DO

  • ARKADIA ZAQARYAN
    ARKADIA ZAQARYAN

    TRI-FORCE TRIATHLON

  • SOSE BALASANYAN
    SOSE BALASANYAN

    JUDO

  • DAVIT PETROSYAN
    DAVIT PETROSYAN

    SANDA-WUSHU

  • ARTUR ARUSHANYAN
    ARTUR ARUSHANYAN

    KIOKUSHINKAY KARATE-DO

  • VARDGES MANASYAN
    VARDGES MANASYAN

    SANDA-WUSHU

  • ERNEST HAYRAPETYAN
    ERNEST HAYRAPETYAN

    SAMBO

  • ARMAN SARGSYAN
    ARMAN SARGSYAN

    KYOKUSHINKAY KARATE-DO

  • GOR ADAMYAN
    GOR ADAMYAN

    KYOKUSHINKAY KARATE-DO

  • DAVIT HAYRAPETYAN
    DAVIT HAYRAPETYAN

    MUAY TAI

   

 


 
 

 

 

CHAMPIONS OF ARMENIA

 

N.

Name, surname

Place of residence

Kind of sport

The date of winning the rank

1.

Ashot Danielyan

Stepanakert

Sambo

2006,2008,2009,2010,

2011,2012, 2013

2.

Aren Shahramanyan

Stepanakert

Sambo

2003

3.

Samvel Shahramanyan

Stepanakert

Sambo

1998

4.

Narek Grigoryan

Stepanakert

Sambo

2004, 2005

5.

Azat Andryan

Stepanakert

Sambo

1997

6.

Mushegh Hovsepyan

Stepanakert

Sambo

2010, 2011

7.

Mavrik Nasibyan

Stepanakert

Sambo

2011, 2013

8.

Davit Grigoryan

Stepanakert

SandaWushu

2011, 2013

9.

Davit Saghyan

Shousha

Taekwondo

2005

10.

Andrey Aghasaryan

Shousha

Taekwondo

2005, 2007

11.

Genadi Arstamyan

Shousha

Taekwondo

2012, 2013

12.

Sose Balasanyan

Stepanakert

Judo

2011, 2012, 2013, 2014

Sambo

2014

13.

Karen Ghahramanyan

Stepanakert

Powerlifting

2009, 2010

14.

Arkadia Zakaryan

Stepanakert

Powerlifting

2009, 2010, 2011, 2013, 2014

15.

Nansen Melkumyan

Askeran region

village Khnapat

Powerlifting

2009, 2010, 2011

16.

Andranik Hovsepyan

Askeran region

village Khnapat

Powerlifting

2010

17.

Arthur Sargsyan

Stepanakert

Powerlifting

2011, 2013, 2014

18.

Tatul Harutyunyan

Stepanakert

Powerlifting

2011, 2013, 2014

19.

Vitali Balayan

Stepanakert

Billiards

2006, 2009

20.

Varuzhan Baghdasaryan

Stepanakert

Table tennis

2010

21.

Ashot Hayrapetyan

Askeran region

village Khramort

Track-and-Field athletics

2009, 2010, 2011, 2013, 2014

22.

Arthur Petrosyan

Martakert

Track-and-Field athletics

2012

23.

Hovik Hayrapetyan

Stepanakert

Chess

2011

24.

Alexan Aghabalyan

Stepanakert

Muay-Tai

2013

25.

Erik Harutyunyan

Stepanakert

Muay-Tai

2013

26.

Vardges Manasyan

Stepanakert

Sanda-Wushu

2013

27.

Laura Hayrapetyan

Stepanakert

Judo

2013

28.

Hayk Khachatryan

Stepanakert

Taekwondo

2013

29.

Tigran Gevorgyan

Stepanakert

Traditional karate-do

2013

30.

Ernest Hayrapetyan

Stepanakert

Sambo

2014

31.

Martin Mirzoyan

Stepanakert

Sambo

2014

32.

Davit Petrosyan

Stepanakert

Sanda-Wushu

2014

33.

Hayk Hayrapetyan

Stepanakert

Muay Tai

2014

34.

Manvel Gasparyan

Askeran region

village Khnapat

Powerlifting

2014